Translate

Tuesday, September 8, 2015

space series

Space series (tekst Ewa Sułek)

Julię Curyło zajmują dwuznaczności świata. Przepełnione symboliką i wywodzące się z tradycji surrealizmu, realizmu magicznego i neo-pop prace zorientowane są na intelektualną recepcję i wymagają od widza wiedzy na aktualne tematy, zagadnienia, którymi żyje współczesny świat. Jednym z nich jest podbój kosmosu i tocząca się dyskusja na temat jak powstał wszechświat. Spór między racjonalistami a wyznawcami wielkich religii, który toczy świat naukowy, ale także każdy w swoim własnym, prywatnym świecie, jest punktem wyjścia do odczytania serii “kosmicznych” obrazów autorstwa Curyło. 

Obrazy-obiekty związane są z zagadnieniami z dziedziny astronautyki. Przedstawieni na nich dryfujący w przestrzeni kosmonauci oglądają życie na Ziemi z perspektywy kosmicznej i jednocześnie boskiej. Stoją na granicy dwóch światów, sacrum i profanum, będąc przedstawicielami nauki oraz ludzkich marzeń o wyprawach w nieznane w poszukiwaniu zarówno obcych cywilizacji, jak i absolutu. A także odpowiedzi na dręczące ludzkość pytanie - skąd pochodzimy, kim jesteśmy? Są strażnikami na granicy między sacrum a profanum, czczeni niczym dawni święci, są jednocześnie przedstawicielami naukowych, pozbawionych pierwiastka irracjonalności, działań człowieka. 

Curyło interesuje granica między fizyką kwantową i klasyczną oraz nauką i metafizyką. Bada ich wpływy oraz to, jak przenikają one do kultury masowej i ludzkiej wyobraźni, która, u każdego na własny sposób, próbuje wyjaśnić nasze miejsce w świecie. Jedni poprzez język fizyki, liczby i wzory, inni poprzez wiarę w istnienie istot wyższych. W obu przypadkach poszukują “boskiego” języka, który mógłby wyjaśnić wszystko, co pozostaje niepewne i w sferze domysłów. 


Kosmiczna przestrzeń inspiruje też Curyło w czysto estetycznej formie - ciemne tła są jak tablice do pisania wzorów a skafandry kosmonautów jak nadmuchiwane balony-zabawki. Elementy groteskowe dodają lekkości poważnej tematyce. Realistyczne fragmenty odnoszą się do “naszej”, znanej, zbadanej i poznawalnej rzeczywistości. Kosmonauci są na pograniczu - obserwują ten świat, ale dotykają też tajemnicy. 








No comments:

Post a Comment